Tvorba receptur podle principů TČM
Tvorba receptur směsí má v TČM odlišnou strukturu i terminologii, rozeznáváme zde 7 typů předpisů, a to velký, malý, rychlý, pomalý, složený, a podle počtu bylin na lichý, což jsou monodrogy (jedna bylina) nebo lichý počet bylin na přesně danou konstituci těla v souběhu s vnějšími podmínkami, což může být například roční období a sudý předpis, což je sudý počet bylin používaný k harmonizaci, vyživení, zpevnění, srovnání harmonie fyzické i psychické.
Charakter a tvorba receptury
Nemoc je vždy nerovnováha, která může být z mnoha různých příčin – zevní nebo vnitřní (příkladem je zevní napadení chladem, horkem, patogenem), z nedostatku nebo nadbytku, z horka nebo chladu, z blokády, ze stagnace energie, krve a mnoho dalších.
Rychlá směs se skládá z bylin, které jsou definovány pro stavy, kdy procesy v těle probíhají rychle, akutně (stagnace, stáze, horko, nadbytečný JANG atd.). Tyto směsi jsou dávkovány na krátké použití, nikoli dlouhodobě.
Pomalá směs se používá většinou déle a je koncipována k zamezení úniku energie nebo hmoty z organismu, k doplnění a nastolení rovnováhy organismu v závislosti na metabolismu těla.
Velká směs se svojí strukturou i obsahem používá na chronické syndromy.
Malá směs se naopak používá na lokální zacílení.
Složená směs je kombinací výše uvedeného.
V recepturách se používají byliny definovány jako:
- Císařská, která zajišťuje hlavní zacílení směsi.
- Ministerská má za úkol podporovat zaměření směsi.
- Poradce má doplňující úlohu.
- A velvyslanec (poslíček) zajišťuje nasměrování směsi, kde má působit.
Tento pohled na zdraví, na fungování těla, na patologii, je fascinující zvláště pro západního člověka. TČM nám dává možný směr k návratu ke kořenům, k harmonii těla a ducha, k souladu bytí a konání.