TČM je naprosto jedinečná, vychází ze 2 základních teorií:
- Souvislost a působení mezi JIN a JANG - rozumíme tím interakci mezi hmotou a dynamikou.
- Cyklus pěti prvků a vztahy mezi jimi.
Jednoduše řečeno - JIN a JANG jsou jako rub a líc jedné mince, jsou k sobě v opozici, ale neexistují jeden bez druhého. Aby tělo dobře fungovalo, musí být JIN a JANG v rovnováze. Nerovnováha vede k nemoci, rozpojení vede ke konci, k smrti.
Pokud je symptom posuzován z pohledu teorie JIN a JANG, každý úkon má srovnat přirozenou rovnováhu těla a tím napomoci k uzdravení.
Základní pojmy vyskytujícími se v TČM je QI (čti čchi), kterou můžeme definovat jako základní energii, dále se setkáváme s pojmem krev (XUE), horko (RE), chlad (HAN), vlhko (SHI), sucho (ZAO).
Co si máme pod těmito pojmy představit? Představme si tělo jako stroj.
Stroj pracuje perfektně, pokud je vše v rovnováze:
- má dobře nastavený výkon = QI
- má kvalitní pevný rám a součástky = JIN
- má kvalitní palivo = krev (XUE)
- nepřehřívá se, ani nezpomaluje = JANG
- a nic ho neblokuje vlhkem (SHI) nebo suchem (ZAO), které by vedlo k zadření stroje.
Receptury dle TČM
Tvorba receptur směsí má v TČM odlišnou strukturu i terminologii, rozeznáváme zde 7 typů předpisů, a to velký, malý, rychlý, pomalý, složený, a podle počtu bylin na lichý, což jsou monodrogy (jedna bylina) nebo lichý počet bylin na přesně danou konstituci těla v souběhu s vnějšími podmínkami, což může být například roční období a sudý předpis, což je sudý počet bylin používaný k harmonizaci, vyživení, zpevnění, srovnání harmonie fyzické i psychické.